Історія театру

“VIE”– з французької – “життя”.

Історія театру-лабораторії «Vie» розпочалася у 1991 році в результаті експерименту групи акторів запорізького ТЮГу і музикантів спільно з майстернею режисера і драматурга KLIMa. Допрем’єрний показ першої вистави “Четверний стілець” за п’єсою Тоніно Гуера відбувся 7 липня 1991 року у приміщенні ТЮГу для вузького кола колег і друзів. Офіційна прем’єра – 30 листопада у місцевому Будинку політпросвіти. Саме цей день і вважається датою народження нового театру. Новостворена творча одиниця обрала собі назву «Вільний простір гри», яка у 1992 році змінилася на «Vie».

Першим художнім керівником-директором став Віктор Васильович Попов. У 1995 році театр отримав приміщення на острові Хортиця з камерним залом на 96 місць. З 1995 по 1998 роки тривав ремонт у приміщенні і роботи з благоустрою території. Реконструкція театру проходила під керівництвом архітекторки, сценографині і художниці Лариси Ломакіної. Офіційне відкриття запорізького муніципального театру-лабораторії «Vie» у новому приміщенні відбулося 27 березня 1998 року бенефісом актора Сергія Цевельова і вернісажем художниці Наталії Коробової.

Це сьогодні “VIE” відомий як театр на острові Хортиця, але так було не завжди. У будівлю в серці козацької столиці театр переїхав лише у 1995 році. Втім грати на сцені саме цього театрального простору через ремонт почали лише за три роки. 25 грудня 1998 відбулося офіційне відкриття І театрального сезону на о. Хортиця. Відкривалися прем’єрою вистави “О, щасливі дні” за п’єсою С. Беккета. Ролі виконували: Ірина Немельянен, Тетяна Курочкина, Сергій Цевельов, Дмитро Московцев, Микола Махевський, Євген Дзига. Режисер – Віктор Попов.

З того часу Запорізький муніципальний театр-лабораторія “VIE” чекає на глядачів за адресою: острів Хортиця, Наукове містечко, будинок 35.

З 2005 по 2019 роки на базі театру проводився міжнародний театральний фестиваль «Золота Хортиця». Загалом за час існування було здійснено 6 повномасштабних реалізацій (раз на 2 роки) з відповідною тематикою щоразу. Учасниками фестивалю «Золота Хортиця» стали театри України, Білорусі, Угорщини, росії. Зокрема: ЦСМ “Дах”, Львівський академічний театр імені Леся Курбаса, Угорський Національний театр імені Дьюли Ійєша, Республіканський театр білоруської драматургії, творча майстерня «Театр у кошику».

У 2007 році в рамках відкритого театрального фестивалю «Золота Хортиця. Курбас – інтерфест – 2007» пройшов перший в Україні театральний слем. У 2019 році за підтримки УКФ зроблено ребрендінг та реалізовано фестиваль «VIeFest2019». За 3 дні фестивалю було представлено 27 театрів (професійних та незалежних) з усієї України (Київ, Харків, Коломия, Чернівці, Львів, Дніпро) на 7 перформативних майданчиках міста . Експертами фестивалю виступили професійні культурні діячі України та Республіки Білорусі.

У 2018 році в репертуарі з’явилися вистави «L`Orchestre» (за п’єсою Ж. Ануя), чорна комедія “Я. Зая” (за п’єсою В. Ченського),  монобомба “Отвєтка@UA” (за п’єсою Неди Неждани), трагіфарс “Потвора” (за п’єсою  Маріуса фон Майєнбурга).

Прем’єрні вистави 2019 року – «Пригода ведмедиків панда, яку розповів саксофоніст, котрий мав подружку у Франкфурті» (режисер Денис Астаф’єв) та «Демони» (режисерка Яша Гудзенко-Тобілевич) здійснили справжній театральний фурор.

2020 рік багатьом театралам запам’ятався карантинними обмеженнями через пандемію COVID-19. Втім театр не зупинявся і продовжував репетирувати та радувати своїх прихильників новими роботами. Серед них – моновистава Дениса Астаф’єва за п’єсою Алессандро Барікко «Дев’ятисотий не сходить на берег». За ініціативи Національного мистецького проекту «ART ПЕРЕМИР’Я» театр  виступив з новорічною програмою «Святий Миколай у світі TikTok» у прилеглих до зони АТО містах.

У 2021 році театр відзначив 30-річчя. Однак ювілейний сезон був перерваний війною: митці призупинили творчу роботу, переобладнали підвальні приміщення під укриття, а у вестибюлі облаштували мінімайстерню. Усі вистави та репетиції були скасовані. Вимушена пауза тривала понад два місяці.

Завдяки сміливості та відвазі воїнів ЗСУ, які надійно захищають місто від ворожої навали, у травні трупа театру змогла повернутися до роботи та приступити до створення нової вистави. На 18 і 19 відбулася прем’єра спектаклю «Міністерство освіти та науки України» за п’єсою сучасної авторки, запоріжанки Анастасії Косодій.

Влітку 2022 року трупа театру презентувала новий мультидисциплінарний формат, який об’єднує невимушену атмосферу вечірки та насичену програму серйозного мистецького заходу – «Vieчорниці». Прем’єра відбулася 23 та 24 липня, захід був присвячений українській музиці та кіно: глядачі слухали вітчизняний фанк 60-70-х років на вінілових платівках, дивилися шедевр українського поетичного кіно – «Тіні забутих предків». Також на «Vieчорницях» відбулося відкриття виставки серії плакатів харківської художньої студії Aza Nizi Maza під назвою «Що я бачу». 

До Дня незалежності України приурочені «Незалежні Vieчорниці». Разом із глядачами митці мандрували крізь часи і простори, крізь різні стилі та культурні течії, щоб подивитися на себе – українців ХХІ сторіччя.

9 жовтня на цьому сайті відбулася презентація фотопроекту «Друге дихання» – колаборації творчої групи театру та фотографині Альони Зубкової.

Вул. Наукового містечка, 35, о. Хортиця, м. Запоріжжя

Цінності театру

Цінність 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

Цінність 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

Цінність 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

Цінність 4

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

Цінність 5

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

Цінність 6

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

Цінність 7

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

Цінність 8

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

График работи

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim