“VIE”– з французької – “життя”.
Історія театру-лабораторії «Vie» розпочалася у 1991 році в результаті експерименту групи акторів запорізького ТЮГу і музикантів спільно з майстернею режисера і драматурга KLIMa. Допрем’єрний показ першої вистави “Четверний стілець” за п’єсою Тоніно Гуера відбувся 7 липня 1991 року у приміщенні ТЮГу для вузького кола колег і друзів. Офіційна прем’єра – 30 листопада у місцевому Будинку політпросвіти. Саме цей день і вважається датою народження нового театру. Новостворена творча одиниця обрала собі назву «Вільний простір гри», яка у 1992 році змінилася на «Vie».
Першим художнім керівником-директором став Віктор Васильович Попов. У 1995 році театр отримав приміщення на острові Хортиця з камерним залом на 96 місць. З 1995 по 1998 роки тривав ремонт у приміщенні і роботи з благоустрою території. Реконструкція театру проходила під керівництвом архітекторки, сценографині і художниці Лариси Ломакіної. Офіційне відкриття запорізького муніципального театру-лабораторії «Vie» у новому приміщенні відбулося 27 березня 1998 року бенефісом актора Сергія Цевельова і вернісажем художниці Наталії Коробової.
Це сьогодні “VIE” відомий як театр на острові Хортиця, але так було не завжди. У будівлю в серці козацької столиці театр переїхав лише у 1995 році. Втім грати на сцені саме цього театрального простору через ремонт почали лише за три роки. 25 грудня 1998 відбулося офіційне відкриття І театрального сезону на о. Хортиця. Відкривалися прем’єрою вистави “О, щасливі дні” за п’єсою С. Беккета. Ролі виконували: Ірина Немельянен, Тетяна Курочкина, Сергій Цевельов, Дмитро Московцев, Микола Махевський, Євген Дзига. Режисер – Віктор Попов.
З того часу Запорізький муніципальний театр-лабораторія “VIE” чекає на глядачів за адресою: острів Хортиця, Наукове містечко, будинок 35.
![](https://i1.wp.com/vie.zp.ua/wp-content/uploads/2021/02/театра-на-главную-1-1.jpg?resize=650%2C650)
З 2005 по 2019 роки на базі театру проводився міжнародний театральний фестиваль «Золота Хортиця». Загалом за час існування було здійснено 6 повномасштабних реалізацій (раз на 2 роки) з відповідною тематикою щоразу. Учасниками фестивалю «Золота Хортиця» стали театри України, Білорусі, Угорщини, росії. Зокрема: ЦСМ “Дах”, Львівський академічний театр імені Леся Курбаса, Угорський Національний театр імені Дьюли Ійєша, Республіканський театр білоруської драматургії, творча майстерня «Театр у кошику».
У 2007 році в рамках відкритого театрального фестивалю «Золота Хортиця. Курбас – інтерфест – 2007» пройшов перший в Україні театральний слем. У 2019 році за підтримки УКФ зроблено ребрендінг та реалізовано фестиваль «VIeFest2019». За 3 дні фестивалю було представлено 27 театрів (професійних та незалежних) з усієї України (Київ, Харків, Коломия, Чернівці, Львів, Дніпро) на 7 перформативних майданчиках міста . Експертами фестивалю виступили професійні культурні діячі України та Республіки Білорусі.
У 2018 році в репертуарі з’явилися вистави «L`Orchestre» (за п’єсою Ж. Ануя), чорна комедія “Я. Зая” (за п’єсою В. Ченського), монобомба “Отвєтка@UA” (за п’єсою Неди Неждани), трагіфарс “Потвора” (за п’єсою Маріуса фон Майєнбурга).
Прем’єрні вистави 2019 року – «Пригода ведмедиків панда, яку розповів саксофоніст, котрий мав подружку у Франкфурті» (режисер Денис Астаф’єв) та «Демони» (режисерка Яша Гудзенко-Тобілевич) здійснили справжній театральний фурор.
2020 рік багатьом театралам запам’ятався карантинними обмеженнями через пандемію COVID-19. Втім театр не зупинявся і продовжував репетирувати та радувати своїх прихильників новими роботами. Серед них – моновистава Дениса Астаф’єва за п’єсою Алессандро Барікко «Дев’ятисотий не сходить на берег». За ініціативи Національного мистецького проекту «ART ПЕРЕМИР’Я» театр виступив з новорічною програмою «Святий Миколай у світі TikTok» у прилеглих до зони АТО містах.
![](https://i0.wp.com/vie.zp.ua/wp-content/uploads/2021/02/004.jpg?resize=650%2C650)
У 2021 році театр відзначив 30-річчя. Однак ювілейний сезон був перерваний війною: митці призупинили творчу роботу, переобладнали підвальні приміщення під укриття, а у вестибюлі облаштували мінімайстерню. Усі вистави та репетиції були скасовані. Вимушена пауза тривала понад два місяці.
Завдяки сміливості та відвазі воїнів ЗСУ, які надійно захищають місто від ворожої навали, у травні трупа театру змогла повернутися до роботи та приступити до створення нової вистави. На 18 і 19 відбулася прем’єра спектаклю «Міністерство освіти та науки України» за п’єсою сучасної авторки, запоріжанки Анастасії Косодій.
Влітку 2022 року трупа театру презентувала новий мультидисциплінарний формат, який об’єднує невимушену атмосферу вечірки та насичену програму серйозного мистецького заходу – «Vieчорниці». Прем’єра відбулася 23 та 24 липня, захід був присвячений українській музиці та кіно: глядачі слухали вітчизняний фанк 60-70-х років на вінілових платівках, дивилися шедевр українського поетичного кіно – «Тіні забутих предків». Також на «Vieчорницях» відбулося відкриття виставки серії плакатів харківської художньої студії Aza Nizi Maza під назвою «Що я бачу».
До Дня незалежності України приурочені «Незалежні Vieчорниці». Разом із глядачами митці мандрували крізь часи і простори, крізь різні стилі та культурні течії, щоб подивитися на себе – українців ХХІ сторіччя.
9 жовтня на цьому сайті відбулася презентація фотопроекту «Друге дихання» – колаборації творчої групи театру та фотографині Альони Зубкової.
Театр танцю. Коли спілкування можливе й без слів
Запорізький муніципальний театр танцю було створено за підтримки управління культури Запорізької міської кради у 1999 році. За цей період із колективу у кількості 6 чоловік, який виконував 8 концертних номерів, заклад перетворився у театр танцю.
Велику увагу у своїй творчій діяльності колектив приділяв виконанню державної стратегії в галузі розвитку національної культури через покази концертних програм «Запорізькі барви», «Живи, Україно», «Мелодії моєї України», рок-модерн балету «Скіфи», вистав «Бабин яр», «Лісова пісня» (за п’єсою Лесі Українки «Лісова пісня»), «Художник» (до 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка), «Різдвяна ніч» (за мотивами повісті М. Гоголя «Ніч перед Різдвом»), «Тіні забутих предків» (за мотивами М. Коцюбинського «Тіні забутих предків»).
Колектив театру приймав участь у багатьох фестивалях та конкурсах:
– у XXII Міжнародному фестивалі «Слов’янські театральні зустрічі» у Чернігові;
– у Міжнародному фольклорному фестивалі «Zemplen» (Венгрія);
– неодноразово у фестивалі-конкурсі на вищу театральну нагороду Придніпров’я «Січеславна»;
– у Міжнародному театральному фестивалі «БІЛА ВЕЖА-2016»;
– у восьмому Всеукраїнському театральному фестивалі «Коломийські представлення»;
– у 14 Міжнародному театральному фестивалі «Чорне і Біле» в Іматра (Фінляндія).
Запорізький муніципальний театр танцю був активним учасником різноманітних заходів та проєктів міського та обласного рівня, а саме: «Масляна», Благодійний Олександрівський бал, Міжнародний день джазу, День Перемоги, День Європи, День Конституції України, День Незалежності, День міста, легкоатлетичний напівмарафон «Zaporizhstal Half Marathon 2017», відкритий фестиваль Альтернативного українського театру «Золота Хортиця». З метою популяризації музичного мистецтва серед молодого покоління з 2013 по 2022 року оркестр театру проводив мистецький проєкт «Орбіта талантів», у якому молоді обдаровані виконавці грали на сцені театру в супроводі оркестру.
Колектив театру співпрацював з ветеранськими організаціями міста, благодійним фондом «Карітас Запоріжжя», Запорізькою єпархією Української православної церкви, Запорізьким міським територіальним центром соціального обслуговування інвалідів та його відділеннями, благодійним фондом «Шпиталь Запоріжжя», Союзом ветеранів та інвалідів Чорнобиля, ГО «Товариство ветеранів АТО Запоріжжя», БО «Міжнародний благодійний фонд «Волонтер.Фонд», БО «Міське об’єднання багатодітних сімей», ГО «Золоті леви Чорної сотні».
У 2023 році Запорізький муніципальний театр танцю об’єднався з театром-лабораторією Vie під дахом театральної платформи «Дім актора». Наразі творча команда Театру танцю базується у ЦКП «Титан». Професійна балетна трупа складається з 14 енергійних, професійних, щирих, талановитих артистів балету, на чолі з головною балетмейстеркою Тетяною Тізенберг.
Театр танцю сьогодні є універсальним театром з багатогранною жанровою та стилістичною палітрою, яка дозволяє створювати як малі, так і великі твори. Робота по синтезу драматичного, хореографічного та музичного мистецтва сприяла створенню неповторного індивідуального стилю.
Вул. Наукового містечка, 35, о. Хортиця, м. Запоріжжя
Цінності театру
Цінність 1
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
Цінність 2
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
Цінність 3
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
Цінність 4
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
Цінність 5
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
Цінність 6
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
Цінність 7
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
Цінність 8
Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.
![](https://i0.wp.com/vie.zp.ua/wp-content/uploads/2021/01/робота-09-января-2021-07-37-43-00000.mpg_snapshot_29.22.212.jpg?w=1300)
График работи
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim