Історія театру

“VIE”– з французької – “життя”.

Вперше незалежний експериментальний театр у Запоріжжі з’явився у 1991 році. Він мав назву “Вільний простір гри” (“Свободное пространство игры”). Вже у листопаді того ж року автори-експериментатори представили публіці прем’єру – виставу режисера Віктора Попова у співпраці із московським сценаристом, драматургом та режисером Клімом. У спектаклі “Четвертий стілець” за п’єсою Т. Гуерри грали Любовь Фриган та Сергій Цевельов. Відтак день прем’єри – 30 листопада 1991 року – вважається днем народження театру-лабораторії “VIE”. Хоча офіційно реорганізація театру відбулася лише на початку 1993 року. Художнім керівником нового театрального простору став режисер Віктор Попов.

Це сьогодні “VIE” відомий як театр на острові Хортиця, але так було не завжди. У будівлю в серці козацької столиці театр переїхав лише у 1995 році. Втім грати на сцені саме цього театрального простору через ремонт почали лише за три роки. 25 грудня 1998 відбулося офіційне відкриття І театрального сезону на о. Хортиця. Відкривалися прем’єрою вистави “О, щасливі дні” за п’єсою С. Беккета. Ролі виконували: Ірина Немельянен, Тетяна Курочкина, Сергій Цевельов, Дмитро Московцев, Микола Махевський, Євген Дзига. Режисер – Віктор Попов.

З того часу Запорізький муніципальний театр-лабораторія “VIE” чекає на глядачів за адресою: острів Хортиця, Наукове містечко, будинок 35.

Театр “VIE” неодноразово брав участь у різноманітних фестивалях і кожного разу його актори, режисери та вистави були відзначені різноманітними преміями, дипломами, грамотами та відзнаками.

У 2005 році театр-лабораторія започаткував власний театральний фестиваль – відому “Золоту Хортицю”. Тож у вересні 2005 році на острові зібралися театри з різних міст України та Росії. Серед учасників фестивалів  – театр “АС”(Санкт-Петербург), “Жуки” (Донецьк) з авангардською виставою “Чапаєв і Порожнеча” за романом В. Пєлєвіна,  “Студия 69” (Москва),  творча майстерня “Театр у кошику” (м.  Київ та м. Львів), Київський Центр Сучасного Мистецтва “ДАХ” (Київ).

Вже за рік, 21 вересня 2006, відбувся ІІ відкритий театральний фестиваль “Золота Хортиця”, на який приїхало значно більше учасників.

Новий етап розвитку театру почався у 2018 році. Художній керівник театру-лабораторії “VIE”, актриса театру Ольга Лещова започаткувала нову форму спілкування із прихильниками театру – квартирники, у яких брали участь місцеві музиканти.

У репертуарі з’явилися вистави «L`Orchestre» (за п’єсою Ж. Ануя), чорна комедія “Я. Зая” (за п’єсою В. Ченського),  монобомба “Отвєтка@UA” (за п’єсою Неди Неждани), трагіфарс “Потвора” (за п’єсою  Маріуса фон Майєнбурга) та дитяча інтерактивна казка-подорож “Веселі пригоди Незнайка”.

Не менш насиченим для театру був і 2019 рік. Головною подією в історії “VIE” стало проведення за підтримки Українського Культурного Фонду першого Всеукраїнського фестивалю театрів-лабораторій “VIEFest-2019”. За три дні на різних майданчиках виступили танцювальні, поетичні, експериментальні, дитячі театральні колективи  з Харкова, Дніпра, Чернігова, Львова, Херсона, Рівного, Києва, Чернівців та Запоріжжя.

Прем’єрні вистави 2019 року – “Пригода ведмедиків панда, яку розповів саксофоніст, котрий мав подружку у Франкфурті” (режисер Денис Астаф’єв) та “Демони” (режисер Яша Гудзенко-Тобілевич) здійснили справжній театральний фурор.

2020 рік багатьом театралам запам’ятався карантинними обмеженнями через пандемію COVID-19. Втім театр не зупинявся і продовжував репетирувати та радувати своїх прихильників новими роботами. Серед них – моновистава Дениса Астаф’єва за п’єсою Алессандро Барікко “Дев’ятисотий не сходить на берег”. Крім того у співпраці  з творчим проектом “Корибант” була створена вистава “Чоловік на годину” за п’єсою Д. Черчилля  “Декоратор”.  За ініціативи Національного мистецького проекту “ART ПЕРЕМИР’Я” театр  виступив з новорічною програмою “Святий Миколай у світі TikTok” у прилеглих до зони АТО містах. Закінчували театральний 2020 рік творчим проєктом “КВАРТИРНИК.VIE”: гурти “Banderstadt ZP” та “Social Enemy” представити концерт-містерію до Дня святого Миколая “Проти ночі”.

Звісно, це ще не кінець історії театру-лабораторії “VIE”, тож далі буде!

Вул. Наукового містечка, 35, о. Хортиця, м. Запоріжжя

Цінності театру

a
Цінність 1

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

a
Цінність 2

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

a
Цінність 3

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

a
Цінність 4

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

a
Цінність 5

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

a
Цінність 6

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

a
Цінність 7

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

a
Цінність 8

Lorem ipsum dolor sit amet, consec tur adipisicing elit, sed do.

График работи

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim